Menu

Η Αρμενική Επιτροπή:Ψηφίστε δυναμικά όλους εκείνους που μας βοηθούν έμπρακτα

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ : ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Η Εθνική Αρμενική Επιτροπή Αμερικής υποστηρίζει εκ μέρους της Αρμενικής κοινότητας 160 υποψήφιους γερουσιαστές και βουλευτές με γνωστές θετικές θέσεις στα αρμενικά θέματα. Η Επιτροπή καλεί την κοινότητα να κάνει το παν δυνατό να βγει να.......ψηφίσει την ημέρα των εκλογών
Ουάσιγκτον DC. Η Εθνική Αρμενική Επιτροπή Αμερικής σήμερα ανακοίνωσε τα ονόματα των υποψηφίων που υποστηρίζει για το 2010. Ο κατάλογος αυτός καλύπτει υποψήφιους πέραν των 30 πολιτειών οι οποίοι έχουν έμπρακτα αποδείξει ότι υποστηρίζουν θέματα που είναι άμεσου ενδιαφέροντος για τους Αρμένιους της Αμερικής.

«Είμαστε στην ευχάριστη θέση να προσφέρουμε την υποστήριξή μας στους υποψήφιους αυτούς σε μια προσπάθεια να βοηθήσουμε τους ψηφοφόρους Αρμένιους της Αμερικής να έχουν γνώση και να προβούν στις σωστές αποφάσεις την ημέρα της ψηφοφορίας που είναι η 2 Νοεμβρίου» δήλωσε ο Εκτελεστικός Σύμβουλος της Ε.Α.Ε.Α., Άραμ Χαμπαριάν. «Με τις ηγεσίες του Κογκρέσου και της Βουλής σε ισορροπία, ενθαρρύνουμε όλους τους Αρμένιους της Αμερικής να πάνε να ψηφίσουν εφοδιασμένοι με όλα τα στοιχεία για τον κάθε υποψήφιο, και ακόμα πιο σημαντικά με τις πράξεις τους πάνω στα αρμενικά θέματα που αφορούν τους Αρμένιους της Αμερικής».
Η Ε.Α.Ε.Α βασίζει τις αποφάσεις της πάνω σε λεπτομερείς μελέτες για όλα τα θέματα που ενδιαφέρουν τους Αρμένιους της Αμερικής. Αυτές οι μελέτες, ετοιμάστηκαν με την συνεργασία πολλών απ όλη τη χώρα, και αφορούν την διασφάλιση ενός δίκαιου ψηφίσματος για την Αρμενική Γενοκτονία, την ενδυνάμωση των Αμερικανο-Αρμενικών σχέσεων στην υπεράσπιση της ανεξαρτησίας του Νακόρνο Καραμπάκ και την αυξανόμενη αμερικανική βοήθεια και εμπορικές συναλλαγές.

Μεταξύ των κριτηρίων για τον κάθε υποψήφιο ήταν και η θέση τους και η υποστήριξή τους στο Αρμενικό λόμπυ, η παρουσία τους σε εκδηλώσεις, και η υποστήριξή τους σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων που σχετίζονται με το Νταρφούρ και την Κύπρο.

Η έκθεση της Επιτροπής στην αξιολόγηση περιλαμβάνει:

*Σημείο προς σημείο ανάλυση των δραστηριοτήτων των μελών του Κογκρέσου και της Βουλής σε σχέση με την υποστήριξη τους σε νομοθεσίες κλειδιά, επιστολές, συμμετοχή και σε εκδηλώσεις που έγιναν στην πρωτεύουσα και σε τοπικές κοινότητες.
*Σημειώσεις στο Κογκρέσσο για πρωτοβουλίες που πάρθηκαν από μέλη της Βουλής και του Κογκρέσσου – ομιλίες και υποσχέσεις για θέματα ειδικού ενδιαφέροντος για την Αρμενική κοινότητα Αμερικής.
*Λεπτομερή αναφορά των προσπαθειών του λόμπυ της τουρκικής κυβέρνησης και εκείνου της κυβέρνησης του Αζερμπαιτζάν με στόχο μέλη τόσο του Κογκρέσσου όσο και της Βουλής κατά το 110ον Συνέδριο, σύμφωνα με ανακοινώσεις του Αμερικανικού Υπ. Δικαιοσύνης (www.fara.gov).
Θα βρείτε αυτές τις λεπτομέρειες στην ιστοσελίδα της Επιτροπής στο:

http://www.anca.org/legislative_center/election_reportcards.php

Πλήρης κατάλογος των υποψηφίων ακολουθεί πιο κάτω. ΄Ολοι όσοι υποστηρίζονται από την Εθνική Αρμενική Επιτροπή Αμερικής καταγράφονται ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ. Οι υποψήφιοι σε ανοικτές θέσεις είναι επίσης σημαδεμένοι στους καταλόγους.


Armenian National Committee of America
1711 N Street, NW, Washington , DC 20036
Tel. (202) 775-1918  (202) 775-1918 (202) 775-1918   (202) 775-1918    (202) 775-1918  (202) 775-1918   (202) 775-1918    (202) 775-1918   * Fax. (202) 775-5648 * Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

PRESS RELEASE

For Immediate Release ~ 2010-10-25
Contact: Elizabeth S. Chouldjian ~ Tel: (202) 775-1918  (202) 775-1918   (202) 775-1918  (202) 775-1918  (202) 775-1918        (202) 775-1918 (202) 775-1918      (202) 775-1918
ANCA ANNOUNCES 2010 CONGRESSIONAL ENDORSEMENTS

Throws Community's Electoral Support Behind Over 160 Senate and House Candidates with Proven Track Records on Armenian American Issues; ANCA Urges Community to Delivery a Record "Hye-Voter Turnout" on Election Day

WASHINGTON, DC - The Armenian National Committee of America (ANCA) today released its 2010 endorsements, throwing the political and electoral strength of the Armenian American community behind House and Senate candidates from across more than thirty states that have demonstrated a proven track record of support on issues of special concern to Armenian Americans.

"We are pleased to offer our Congressional endorsements as a resource to help Armenian American voters make informed decisions at the ballot box on November 2nd," said ANCA Executive Director Aram Hamparian. "With the Senate and House leadership in the balance, we encourage all Armenian Americans to go to the polls fully armed with all the facts about each candidate's words and - more importantly - actual actions on Armenian American issues."

The ANCA endorsements are based primarily on ANCA Congressional Report Cards, a detailed review of each incumbent's record across a broad range of Armenian American issues. These Report Cards, prepared in consultation with local ANCA chapters across the country, cover issues ranging from securing a just resolution of the Armenian Genocide and the strengthening U.S.-Armenia relations to defending Nagorno Karabagh's independence, and increasing U.S. aid and trade levels.

Among the grading criteria were each Member's willingness to advance pro-Armenian American legislative initiatives (resolutions, letters, etc.), including the Armenian Genocide Resolution and pro-Armenian provisions of the foreign aid bill, as well as their support for Nagorno Karabakh. Other factors include their membership in the Armenian Caucus, attendance at events, and their support for human rights issues related to Darfur and Cyprus .

The 2010 ANCA Report Cards include:

* A point-by-point analysis of Senate and House Members’ support on key legislation, Congressional “Dear Colleague” letters, participation and leadership in initiatives and events held in the nation’s Capital and in local communities.

* Congressional Notes highlighting key initiatives taken by individual House and Senate Members - from Congressional speeches to other undertakings of special concern to the Armenian American community.

* A detailed accounting of Turkish and Azerbaijani Government lobby efforts targeting Senate and House members during the 110th Congress, as reported by the U.S. Department of Justice Foreign Agent Registration division (www.fara.gov).

The ANCA Congressional Report Cards are posted on the ANCA website at: http://www.anca.org/legislative_center/election_reportcards.php

A complete list of ANCA Congressional grades and endorsements is provided below. Endorsed candidates are listed in ALL CAPITAL LETTERS. Challengers and candidates running in open seats are marked in the listing.

Listing of Armenian National Committee of America Congressional Grades and Endorsements

** Ordered by State, then by Senate and Congressional District
** Names are listed as follows: District Name (Party) ANCA Grade
** Endorsed Candidates are listed in ALL CAPS

ALABAMA
Sen. Richard Shelby (R) C
Sen. Jeff Sessions (R) C
1 Jo Bonner (R) C
2 Bobby Bright (D) C
3 Michael Rogers (R) C
4 Robert Aderholt (R) C-
5 Parker Griffith (R) C
6 Spencer Bachus (R) C-
7 Artur Davis (D) C

ALASKA
Sen. Lisa Murkowski (R) C
Sen. Mark Begich (D) C
AL Don Young (R) C

AMERICAN SAMOA
AL ENI FALEOMAVAEGA (D) A-

ARIZONA
Sen. John McCain (R) C
Sen. Jon Kyl (R) C
1 Ann Kirkpatrick (D) C+
2 Trent Franks (R) C+
3 John Shadegg (R) C-
4 Ed Pastor (D) C-
5 Harry Mitchell (D) C+
6 Jeff Flake (R) F
7 RAUL GRIJALVA (D) A
8 GABRIELLE GIFFORDS (D) A-

ARKANSAS
Sen. Blanche Lincoln (D) C
Sen. Mark Pryor (D) C
1 Marion Berry (D) C-
2 Vic Snyder (D) F
3 John Boozman (R) F-
4 Mike Ross (D) F

CALIFORNIA
Sen. Dianne Feinstein (D) A-
Sen. BARBARA BOXER (D) A+
1 MIKE THOMPSON (D) B
2 Wally Herger (R) C-
3 DAN LUNGREN (R) B+
4 Tom McClintock (R) C+
5 DORIS MATSUI (D) B+
6 LYNN WOOLSEY (D) A
7 GEORGE MILLER (D) B+
8 NANCY PELOSI (D) A-
9 BARBARA LEE (D) A-
10 JOHN GARAMENDI (D) C+
11 JERRY MCNERNEY (D) B+
12 JACKIE SPEIER (D) A
13 PETE STARK (D) B+
14 ANNA ESHOO (D) A
15 MICHAEL HONDA (D) B+
16 ZOE LOFGREN (D) B
17 SAM FARR (D) B
18 DENNIS CARDOZA (D) A
19 George Radanovich (R) A+
20 JIM COSTA (D) A+
21 DEVIN NUNES (R) B+
22 KEVIN MCCARTHY (R) B-
23 LOIS CAPPS (D) A-
24 ELTON GALLEGLY (R) A+
25 BUCK MCKEON (R) B
26 DAVID DREIER (R) B+
27 BRAD SHERMAN (D) A+
28 HOWARD BERMAN (D) A+
29 ADAM SCHIFF (D) A+
30 HENRY WAXMAN (D) A+
31 XAVIER BECERRA (D) A-
32 JUDY CHU (D) B-
33 Diane Watson (D) A- ** Retiring. ANCA Endorsed Candidate: KAREN BASS (D)
34 LUCILLE ROYBAL-ALLARD (D) B
35 MAXINE WATERS (D) B
36 Jane Harman (D) C+
37 LAURA RICHARDSON (D) B
38 GRACE NAPOLITANO (D) A
39 LINDA SANCHEZ (D) B
40 EDWARD ROYCE (R) A+
41 Jerry Lewis (R) C
42 GARY MILLER (R) B+
43 JOE BACA (D) A
44 KEN CALVERT (R) B+
45 MARY BONO MACK (R) B-
46 DANA ROHRABACHER (R) A-
47 LORETTA SANCHEZ (D) A
48 JOHN CAMPBELL (R) B-
49 DARRELL ISSA (R) B
50 BRIAN BILBRAY (R) B-
51 BOB FILNER (D) A-
52 Duncan Hunter (R) C
53 Susan Davis (D) C+

COLORADO
Sen. Mark Udall (D) C
Sen. Michael Bennet (D) B+
1 DIANA DEGETTE (D) B-
2 JARED POLIS (D) B+
3 JOHN SALAZAR (D) B
4 Betsy Markey (D) C
5 Douglas Lamborn (R) C+
6 Mike Coffman (R) C+
7 Edwin Perlmutter (D) C

CONNECTICUT
Sen. Christopher Dodd (D) C-
Sen. Joseph Lieberman (I) A
1 JOHN LARSON (D) B
2 JOE COURTNEY (D) B+
3 ROSA DELAURO (D) B+
4 JIM HIMES (D) B
5 CHRIS MURPHY (D) B

DELAWARE
Sen. Thomas Carper (D) C
Sen. Ted Kaufman (D) C-
AL Michael Castle (R) C+

DISTRICT OF COLUMBIA
AL Eleanor Holmes Norton (D) C+

FLORIDA
Sen. Bill Nelson (D) C
Sen. George LeMieux (R) C
1 Jeff Miller (R) C+
2 Allen Boyd (D) C
3 Corrine Brown (D) C-
4 Ander Crenshaw (R) C
5 Virginia Brown-Waite (R) C+
6 Cliff Stearns (R) C-
7 John Mica (R) C
8 Alan Grayson (D) C
9 GUS BILIRAKIS (R) A
10 Bill Young (R) C+
11 Kathy Castor (D) C
12 Adam Putnam (R) C
13 Vernon Buchanan (R) C+
14 Connie Mack (R) D
15 Bill Posey (R) C+
16 Tom Rooney (R) C
17 Kendrick Meek (D) C
18 Ileana Ros-Lehtinen (R) F
19 Ted Deutch (D) C
20 Debbie Wasserman Schultz (D) C
21 Lincoln Diaz-Balart (R) C+
22 RON KLEIN (D) A-
23 Alcee Hastings (D) F-
24 Suzanne Kosmas (D) C+
25 Mario Diaz-Balart (R) C+

GEORGIA
Sen. Saxby Chambliss (R) C
Sen. Johnny Isakson (R) C-
1 Jack Kingston (R) C-
2 Sanford Bishop (D) C
3 Lynn Westmoreland (R) C
4 Hank Johnson (D) F
5 John Lewis (D) C+
6 Tom Price (R) C
7 John Linder (R) C
8 James Marshall (D) C-
10 Paul Broun (R) C
11 Phil Gingrey (R) C
12 John Barrow (D) C-
13 David Scott (D) F-

GUAM
AL Madeleine Bordallo (D) C

HAWAII
Sen. Daniel Akaka (D) C
Sen. Daniel Inouye (D) C
1 Charles Djou (R) C-
2 MAZIE HIRONO (D) B

IDAHO
Sen. Mike Crapo (R) C
Sen. Jim Risch (R) C-
1 WALTER MINNICK (D) B+
2 Mike Simpson (R) C-

ILLINOIS
Sen. Richard Durbin (D) B-
Sen. Roland Burris (D) C ** Retiring. ANCA Endorsed Candidate: MARK KIRK (R)
1 BOBBY RUSH (D) B+
2 JESSE JACKSON (D) B+
3 DANIEL LIPINSKI (D) A
4 Luis Gutierrez (D) C+
5 MIKE QUIGLEY (D) B+
6 PETER ROSKAM (R) B+
7 DANNY DAVIS (D) B+
8 Melissa Bean (D) C-
9 JANICE SCHAKOWSKY (D) B+
10 Mark Kirk (R) A+ ** Running for Senate. ANCA Endorsed Candidate: ROBERT DOLD (R)
11 Debbie Halvorson (D) C
12 JERRY COSTELLO (D) A
13 Judy Biggert (R) C
14 Bill Foster (D) C-
15 Timothy Johnson (R) C-
16 DONALD MANZULLO (R) A-
17 Phillip Hare (D) C+
18 Aaron Schock (R) C-
19 John Shimkus (R) C+

INDIANA
Sen. Evan Bayh (D) C
Sen. Richard Lugar (R) D
1 PETER VISCLOSKY (D) B+
2 Joe Donnelly (D) C
3 ** OPEN SEAT – ANCA Endorsed Candidate: MARLIN STUTZMAN (R)
4 Steve Buyer (R) C
5 Dan Burton (R) F-
6 Mike Pence (R) D
7 Andre Carson (D) D+
8 Brad Ellsworth (D) C-
9 Baron Hill (D) C-

IOWA
Sen. Charles Grassley (R) C
Sen. Tom Harkin (D) C
1 BRUCE BRALEY (D) A-
2 David Loebsack (D) C-
3 Leonard Boswell (D) C
4 Tom Latham (R) C+
5 Steve King (R) C+

KANSAS
Sen. Sam Brownback (R) A-
Sen. Pat Roberts (R) C
1 Jerry Moran (R) C+
2 Lynn Jenkins (R) C
3 Dennis Moore (D) C
4 Todd Tiahrt (R) C+

KENTUCKY
Sen. Jim Bunning (R) C
Sen. Mitch McConnell (R) C
1 Edward Whitfield (R) F-
2 Brett Guthrie (R) C
3 JOHN YARMUTH (D) B
4 Geoff Davis (R) F
5 Harold Rogers (R) C
6 Ben Chandler (D) C

LOUISIANA
Sen. Mary Landrieu (D) C
Sen. David Vitter (R) C
1 Steve Scalise (R) C-
2 ANH "JOSEPH" CAO (R) B-
3 Charlie Melancon (D) C-
4 John Fleming (R) C
5 Rodney Alexander (R) F
6 Bill Cassidy (R) C-
7 Charles Boustany (R) D

MAINE
Sen. Olympia Snowe (R) C+
Sen. Susan Collins (R) C
1 Chellie Pingree (D) C+
2 MICHAEL MICHAUD (D) B

MARYLAND
Sen. Benjamin Cardin (D) B+
Sen. BARBARA MIKULSKI (D) B
1 Frank Kratovil (D) C
2 C.A. Dutch Ruppersberger (D) D
3 JOHN SARBANES (D) A+
4 Donna Edwards (D) D+
5 STENY HOYER (D) A-
6 ROSCOE BARTLETT (R) B-
7 Elijah Cummings (D) C
8 CHRISTOPHER VAN HOLLEN (D) A-

MASSACHUSETTS
Sen. John Kerry (D) C
Sen. Scott Brown (R) C
1 JOHN OLVER (D) B+
2 RICHARD NEAL (D) A-
3 JAMES MCGOVERN (D) A+
4 BARNEY FRANK (D) A+
5 NIKI TSONGAS (D) B+
6 JOHN TIERNEY (D) B+
7 EDWARD MARKEY (D) A+
8 MICHAEL CAPUANO (D) A-
9 STEPHEN LYNCH (D) A
10 William Delahunt (D) F-

MICHIGAN
Sen. Carl Levin (D) A
Sen. Debbie Stabenow (D) B
1 Bart Stupak (D) C+
2 Peter Hoekstra (R) C
3 Vernon Ehlers (R) C+
4 Dave Camp (R) C+
5 DALE KILDEE (D) B+
6 Fred Upton (R) C+
7 Mark Schauer (D) B-
8 Mike Rogers (R) C+
9 GARY PETERS (D) A+
10 CANDICE MILLER (R) A
11 THADDEUS MCCOTTER (R) A
12 SANDER LEVIN (D) B+
13 Carolyn Kilpatrick (D) C- ** Lost primary. ANCA Endorsed Candidate: HANSEN CLARKE (D)
14 JOHN CONYERS (D) B+
15 John Dingell (D) C

MINNESOTA
Sen. Amy Klobuchar (D) A-
Sen. Al Franken (D) C
1 TIMOTHY WALZ (D) A+
2 John Kline (R) C
3 Erik Paulsen (R) C
4 BETTY MCCOLLUM (D) B+
5 KEITH MAURICE ELLISON (D) A
6 MICHELE MARIE BACHMANN (R) B+
7 COLLIN PETERSON (D) A-
8 James Oberstar (D) C+

MISSISSIPPI
Sen. Thad Cochran (R) C
Sen. Roger Wicker (R) C-
1 Travis Childers (D) C
2 Bennie Thompson (D) C
3 Gregg Harper (R) C
4 Gene Taylor (D) C-

MISSOURI
Sen. Christopher Bond (R) C
Sen. Claire McCaskill (D) C
1 William Clay (D) C+
2 W. Todd Akin (R) C-
3 Russ Carnahan (D) F
4 Ike Skelton (D) F-
5 EMANUEL CLEAVER (D) B-
6 Sam Graves (R) C
7 Roy Blunt (R) D+
8 Jo Ann Emerson (R) C
9 Blaine Luetkemeyer (R) C
Sen. Max Baucus (D) C
Sen. Jon Tester (D) C
AL Dennis Rehberg (R) F

NEBRASKA
Sen. Ben Nelson (D) C
Sen. Mike Johanns (R) C
1 Jeff Fortenberry (R) D
2 Lee Terry (R) C
3 Adrian Smith (R) C

NEVADA
Sen. John Ensign (R) A+
Sen. HARRY REID (D) A+
1 SHELLEY BERKLEY (D) A-
2 DEAN HELLER (R) B
3 DINA TITUS (D) A-

NEW HAMPSHIRE
Sen. Jeanne Shaheen (D) B-
Sen. Judd Gregg (R) C
1 Carol Shea-Porter (D) C ** ANCA ENDORSED CANDIDATE: FRANK GUINTA (R)
2 Paul Hodes (D) C

NEW JERSEY
Sen. Frank Lautenberg (D) A
Sen. Robert Menendez (D) A+
1 ROBERT ANDREWS (D) A+
2 FRANK LOBIONDO (R) A+
3 JOHN ADLER (D) B-
4 CHRISTOPHER SMITH (R) A+
5 SCOTT GARRETT (R) A
6 FRANK PALLONE (D) A+
7 LEONARD LANCE (R) B+
8 William Pascrell (D) C-
9 STEVEN ROTHMAN (D) A
10 DONALD PAYNE (D) A
11 RODNEY FRELINGHUYSEN (R) B-
12 RUSH HOLT (D) A+
13 ALBIO SIRES (D) A-

NEW MEXICO
Sen. Jeff Bingaman (D) C
Sen. Tom Udall (D) C
1 MARTIN HEINRICH (D) B-
2 Harry Teague (D) C
3 Ben Ray Lujan (D) C

NEW YORK
Sen. Kirsten Gillibrand (D) C
Sen. CHARLES SCHUMER (D) A
1 TIM BISHOP (D) B-
2 STEVE ISRAEL (D) B
3 PETER KING (R) B-
4 CAROLYN MCCARTHY (D) B
5 GARY ACKERMAN (D) A+
6 Gregory Meeks (D) F
7 JOSEPH CROWLEY (D) A+
8 JERROLD NADLER (D) B
9 ANTHONY WEINER (D) A
10 Edolphus Towns (D) C-
11 Yvette Clarke (D) C
12 Nydia Velazquez (D) C
13 Michael McMahon (D) F- ** ANCA Endorsed Candidate: MICHAEL GRIMM (R)
14 CAROLYN MALONEY (D) A+
15 CHARLES RANGEL (D) B
16 Jose Serrano (D) C+
17 ELIOT ENGEL (D) A
18 NITA LOWEY (D) A-
19 JOHN HALL (D) B-
20 Scott Murphy (D) C+
21 PAUL TONKO (D) B+
22 MAURICE HINCHEY (D) B+
23 Bill Owens (D) C
24 Michael Arcuri (D) C+
25 DAN MAFFEI (D) B-
26 Christopher Lee (R) C
27 Brian Higgins (D) C
28 Louise Slaughter (D) C-

NORTH CAROLINA
Sen. Richard Burr (R) C
Sen. Kay Hagan (D) C
1 G.K. Butterfield (D) C-
2 Bob Etheridge (D) C-
3 Walter Jones (R) D+
4 David Price (D) C-
5 Virginia Foxx (R) F-
6 Howard Coble (R) F-
7 Mike McIntyre (D) C
8 Larry Kissell (D) C-
9 Sue Myrick (R) D
10 Patrick McHenry (R) C
11 Heath Shuler (D) C+
12 Melvin Watt (D) C+
13 Brad Miller (D) F

NORTH DAKOTA
Sen. Kent Conrad (D) C
Sen. Byron Dorgan (D) C
AL Earl Pomeroy (D) D

NORTHERN MARIANAS
AL Gregorio Sablan (I) C

OHIO
Sen. George Voinovich (R) C
Sen. Sherrod Brown (D) A
1 Steve Driehaus (D) B
2 Jean Schmidt (R) F-
3 Michael Turner (R) C-
4 James Jordan (R) C
5 Robert Latta (R) C-
6 Charlie Wilson (D) C+
7 Steve Austria (R) C
8 John Boehner (R) C-
9 Marcy Kaptur (D) C
10 DENNIS KUCINICH (D) B
11 Marcia Fudge (D) C
12 Patrick Tiberi (R) C
13 BETTY SUE SUTTON (D) B
14 STEVEN LATOURETTE (R) B
15 Mary Jo Kilroy (D) C+
16 John Boccieri (D) C-
17 Tim Ryan (D) C+
18 ZACHARY SPACE (D) A-

OKLAHOMA
Sen. James Inhofe (R) C-
Sen. Thomas Coburn (R) C
1 John Sullivan (R) C-
2 Dan Boren (D) D+
3 Frank Lucas (R) C
4 Tom Cole (R) D
5 Mary Fallin (R) C

OREGON
Sen. Ron Wyden (D) C
Sen. Jeff Merkley (D) C
1 DAVID WU (D) B
2 Greg Walden (R) C-
3 Earl Blumenauer (D) C+
4 PETER DEFAZIO (D) B+
5 Kurt Schrader (D) C

PENNSYLVANIA
Sen. Robert Casey (D) C-
Sen. Arlen Specter (D) C
1 ROBERT BRADY (D) B-
2 CHAKA FATTAH (D) A
3 Kathy Dahlkemper (D) C
4 Jason Altmire (D) C+
5 Glenn Thompson (R) F
6 Jim Gerlach (R) C
7 Joe Sestak (D) C
8 Patrick Murphy (D) C+
9 Bill Shuster (R) F-
10 Chris Carney (D) D+
11 Paul Kanjorski (D) C
12 Mark Critz (D) C+
13 ALLYSON SCHWARTZ (D) B
14 MIKE DOYLE (D) B
15 Charles Dent (R) C+
16 Joseph Pitts (R) C-
17 Tim Holden (D) C
18 Timothy Murphy (R) C+
19 Todd Russell Platts (R) C-

PUERTO RICO
AL Pedro Pierluisi (R) C-

RHODE ISLAND
Sen. Jack Reed (D) A+
Sen. Sheldon Whitehouse (D) A
1 Patrick Kennedy (D) B+ ** Retiring. ANCA Endorsed Candidate: DAVID CICILLINE (D)
2 JAMES LANGEVIN (D) A+

SOUTH CAROLINA
Sen. Lindsey Graham (R) C
Sen. James DeMint (R) C-
1 Henry Brown (R) C
2 Joe Wilson (R) F
3 Gresham Barrett (R) F-
4 Bob Inglis (R) F
5 John Spratt (D) C
6 James Clyburn (D) C
Sen. Tim Johnson (D) C
Sen. John Thune (R) C
AL Stephanie Herseth Sandlin (D) C+

TENNESSEE
Sen. Lamar Alexander (R) C
Sen. Robert Corker (R) C
1 Phil Roe (R) C
2 John Duncan (R) C
3 Zach Wamp (R) C+
4 Lincoln Davis (D) C-
5 Jim Cooper (D) C
6 Bart Gordon (D) C
7 Marsha Blackburn (R) C
8 John Tanner (D) F-
9 Stephen Ira Cohen (D) F-

TEXAS
Sen. Kay Bailey Hutchison (R) C
Sen. John Cornyn (R) C
1 Louie Gohmert (R) C+
2 Ted Poe (R) F
3 Sam Johnson (R) C
4 Ralph Hall (R) C
5 Jeb Hensarling (R) F
6 Joe Barton (R) D
7 John Abney Culberson (R) C-
8 Kevin Brady (R) C
9 Al Green (D) C
10 Michael McCaul (R) D
11 Mike Conaway (R) F
12 Kay Granger (R) F
13 William Thornberry (R) C
14 Ron Paul (R) F
15 Ruben Hinojosa (D) C
16 Silvestre Reyes (D) C-
17 Chet Edwards (D) C
18 Sheila Jackson Lee (D) C-
19 Randy Neugebauer (R) C
20 CHARLIE GONZALEZ (D) B+
21 Lamar Smith (R) C
22 Pete Olson (R) D
23 Ciro Rodriguez (D) C-
24 Kenny Marchant (R) C+
25 LLOYD DOGGETT (D) B-
26 Michael Burgess (R) C
27 Solomon Ortiz (D) F-
28 Henry Cuellar (D) C-
29 GENE GREEN (D) A-
30 Eddie Bernice Johnson (D) F-
31 John Carter (R) D+
32 Pete Sessions (R) F

UTAH
Sen. Robert Bennett (R) C
Sen. Orrin Hatch (R) C
1 Rob Bishop (R) C+
2 JIM MATHESON (D) B-
3 Jason Chaffetz (R) C

VERMONT
Sen. Patrick Leahy (D) C
Sen. Bernard Sanders (D) C
AL Peter Welch (D) C+

VIRGIN ISLANDS
AL Donna Christian-Christensen (D) C

VIRGINIA
Sen. James Webb (D) C
Sen. Mark Warner (D) C
1 Robert Wittman (R) D
2 Glenn Nye (D) C-
3 ROBERT SCOTT (D) B+
4 Randy Forbes (R) C
5 TOM PERRIELLO (D) B-
6 Robert Goodlatte (R) C+
7 ERIC CANTOR (R) A-
8 James Moran (D) F
9 Rick Boucher (D) C
10 FRANK WOLF (R) A-
11 Gerald Connolly (D) F-

WASHINGTON
Sen. Patty Murray (D) C
Sen. Maria Cantwell (D) C
1 Jay Inslee (D) C+
2 Rick Larsen (D) D+
3 Brian Baird (D) C-
4 Richard Hastings (R) C
5 Cathy McMorris (R) C
6 Norman Dicks (D) F
7 Jim McDermott (D) C
8 Dave Reichert (R) C
9 Adam Smith (D) C

WEST VIRGINIA
Sen. John Rockefeller (D) C
Sen. Carte Goodwin (D) C
1 Alan Mollohan (D) C-
2 Shelley Moore Capito (R) D
3 Nick Rahall (D) C-

WISCONSIN
Sen. Herb Kohl (D) C
Sen. RUSSELL FEINGOLD (D) A-
1 PAUL RYAN (R) A-
2 Tammy Baldwin (D) C+
3 Ron Kind (D) C+
4 Gwen Moore (D) C+
5 F. JAMES SENSENBRENNER (R) B+
6 Tom Petri (R) C
7 David Obey (D) C
8 Steven Leslie Kagen (D) C+

WYOMING
Sen. Mike Enzi (R) C
Sen. John Barrasso (R) C-
AL Cynthia Lummis (R) C

Πηγή: inews.gr
Διαβάστε περισσότερα...
Συνδρομή σε αυτήν την τροφοδοσία RSS

Στον διαδικτυακό τόπο μας χρησιμοποιούμε Cookies με σκοπό τη βελτίωση της online εμπειρίας σας. Επιλέγοντας να συνεχίσετε την περιήγησή σας σε αυτόν, αποδέχεστε αυτομάτως τη χρήση των cookies. Περισσότερα...

Πολιτική Απορρήτου - Όροι Χρήσης - Περιορισμός Ευθύνης - Επικοινωνία Σχετικά με Προσωπικά Δεδομένα
Αποδέχομαι

Newsletter