Αρμενία – Ιταλία: Δεν πείθουν οι «ατζούρι»

*Οι δύο ομάδες συναντώνται για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι.

Γήπεδο: «Hrazdan Central Stadium»
Διαιτητής: M. Strahonja (Κροατία)

Προϊστορία: -

ΑΡΜΕΝΙΑ: Με μία νίκη και μία ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014 η Αρμενία. Την 1η αγωνιστική επικράτησε 1-0 της Μάλτας, ενώ τη 2η ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από τη Βουλγαρία. Αμφότερες οι αναμετρήσεις ήταν εκτός έδρας και σήμερα δίνει το πρώτο ματς μπροστά στο κοινό της, το οποίο θα έχει χαρακτήρα γιορτής, μια και αντίπαλος είναι μία από τις κορυφαίες Εθνικές του πλανήτη. Ο Μινασιάν αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του με αμυντικούς προσανατολισμούς και πρωταρχικό μέλημα το μηδέν στην άμυνα.

Προηγούμενο ματς: Ταξίδεψε στη Βουλγαρία στις 11 Σεπτεμβρίου και γνώρισε την ήττα με 1-0. Δέχθηκε το τέρμα που έκρινε τη συνάντηση στο 43’, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκαν οι Πιτσέλι και Γκαζαριάν στο 73’ και το 77’ αντίστοιχα.

Στατιστικό: No Goal τα 4/5 τελευταία ματς της Αρμενίας (δύο επίσημα, τρία φιλικά).

Απουσίες (2): Τιμωρημένοι οι Γκαζαριάν (ΜΕ) και Πιτσέλι (ΕΠ).

Πιθανή ενδεκάδα 4-2-3-1: Μπερεζόφσκι – Αλεξανιάν, Μικογιάν, Αρζενιάν, Χαϊπαρετιάν – Μικτριτσιάν, Γιεντιγκαριάν – Όζμπιλιζ, Μικιταριάν, Σαρκίσοφ – Μοβσισιάν.

ΙΤΑΛΙΑ: Δεν έχει εντυπωσιάσει στις δύο πρώτες αγωνιστικές της προκριματικής φάσης, ενώ έχει υποστεί ήδη την πρώτη της βαθμολογική απώλεια, καθώς στην πρεμιέρα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βουλγαρία. Στη συνέχεια πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Μάλτα, αλλά και πάλι δεν έπεισε. Σήμερα δεν μπορεί να σκέφτεται κάτι άλλο πέρα από τους τρεις βαθμούς, τους οποίους θα επιδιώξει να πάρει έχοντας στην επίθεση του Οσβάλντο και Μπαλοτέλι. Ο Πραντέλι έχει προειδοποιήσει τους ποδοσφαιριστές του ότι η αναμέτρηση κρύβει «παγίδες» και τους να μην υποτιμήσουν τον αντίπαλο.

Προηγούμενο ματς: Υποδέχθηκε τη Μάλτα και πήρε δύσκολα τη νίκη με 2-0. Προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ντέστρο, αλλά δεν απέβαλε το άγχος παρά μόνο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Πελούσο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στατιστικό: Από δύο γκολ έχει σημειώσει και στα δύο πρώτα της ματς στα προκριματικά η Ιταλία.

Απουσίες: Θα αγωνιστεί πλήρης.

Πιθανή ενδεκάδα 4-3-1-2: Μπουφόν – Μάτζιο, Μπονούτσι, Μπαρτσάλι, Κρισίτο – Ντε Ρόσι, Πίρλο, Μαρκίζιο – Μοντολίβο – Οσβάλντο, Μπαλοτέλι.
Πηγή: betarades.com